Connect with us

Фудбал

Голманот го „продаде“ Виљареал: Нереални грешки на Рули за финале на Ливерпул!

Ливерпул е првиот финалист во Лигата на шампионите!

По победата од 2-0 на „Енфилд“ во првиот натпревар, „црвените“ славеа со 2-3 во реваншот на „Бела Керамика“ против Виљареал и го закажаа финалето во Париз.

Почетокот на натпреварот како сон за навивачите на Виљареал и неутралните набљудувачи – Жолтата подморница поведе и со тоа го отвори натпреварот и вети врвна претстава.

 

Капуе испрати еден центаршут, брилијантно ја врати топката, а Диа погоди за 1:0.

 

Десет минути подоцна Парехо пропушти шанса да ја анулира предноста на Ливерпул, шутираше покрај голот.

Во 16. минута нова шанса за Виљареал, но ударот со глава на Морена беше изблокиран.

 

Осум минути по паузата Алисон го собори Ло Селс, но на изненадување на многумина немаше пенали.

 

Сепак, и покрај тоа функционираше и само неколку минути потоа Капуе нафрли, а Кокелин погоди за 2-0 што ветуваше одлично второ полувреме, а можеби и продолженија.

 

Јирген Клоп реагираше на полувремето и во игра го испрати Дијаз наместо Јота, што се покажа како вистински потег и само ги гледавме другите лица на Виљареал и Ливерпул.

 

Во 62. минута 2:1. Салах извонредно му додаде една топка на Фабињо кој ја искористи грешката на Рули и го удри низ нозете.

 

Нов гол низ нозете, од многу поблиска ситуација, Рули прима во 67. минута.

 

Тука не застанаа црвените со голови, но ниту Рули со грешки. Сосема непотребно натрча на една топка, промаши, а Мане го користи тоа и лесно погодува за пресврт и победа од 2:3.

 

Виљареал на натпреварот заврши со 10 играчи, бидејќи Капуе во 86. минута доби втор жолт картон.

 

Финалето во Париз ќе се игра на 28 мај, а Ливерпул таму ќе игра против подобриот од дуелот Реал Мадрид – Манчестер Сити. Овие екипи реваншот го играат вечерва, а да потсетиме Сити првиот натпревар го доби со 4:3.

 

 

Реклама

Facebook