Connect with us

Фудбал

Гвардиола: Халанд нема да има притисок да постигнува голови

Пеп Гвардиола, тренерот на Манчестер Сити, по убедливата победа над Волците во Премиер лигата, проговори и за доаѓањето на Ерлинг Халанд во редовите на граѓаните.

Шпанскиот стручњак е убеден дека младиот Норвежанец одлично ќе се вклопи во неговиот концепт на работа.

„Мислам дека тоа е одличен потег на раководството на клубот за во иднина. Добивме одличен напаѓач, кој сигурно долги години ќе го носи дресот на Сити. Ја сакам својата работа, бидејќи ќе имам можност да работам со уште еден врвен ас, а врвните играчи создаваат добри менаџери“, истакна Гвардиола.

Прославениот стручњак вели дека нема да поставува голгетерски голови пред Халанд.

„Апсолутно нема да има притисок. Одбраната никогаш не зависи само од стоперот, ниту пак нападот зависи само од шпицот. Важно е да победуваме како тим и секој да има свој придонес во тоа. А Халанд сигурно ќе ни донесе одличен дополнителен квалитет“.

Иако долго време одговараше на прашања за Холандија, на крајот изјави Гвардиола.

„Одговорив затоа што сум културен. Се што е поврзано со Халанд е следната сезона, а имаме уште два натпревари за одбрана на титулата. Целосно сме фокусирани на тоа“, изјави Гвардиола.

Сити на две кола пред крајот има три бода повеќе од Ливерпул и подобра гол разлика. Во следното коло игра против Вест Хем, а во последниот натпревар ќе ја пречека Астон Вила.

Реклама

Facebook