Connect with us

Фудбал

Гвардиола и Сити не знаеја што ги снашло, па се поколебаа, но Ливерпул е во финалето

Ливерпул е првиот финалист на англискиот ФА Куп.

Денеска на Вембли во Лондон во полуфиналето, Црвените го совладаа Манчестер Сити со 3:2 и се пласираа во финалето.

Првиот гол го видовме во 9. минута кога Конате погоди за 0:1. Вториот удар во рамката беше втор гол, а Садио Мане погоди за 0:2 во 17. минута.

Нов удар на „црвените“ и нов гол во 45. минута, повторно Садио Мане.

На отворањето на вториот дел Џек Грилиш погоди за 1:3, давајќи им надеж на Граѓаните дека можат да направат нешто, но следниот гол дојде предоцна.

Не видовме многу возбудувања до крајот на натпреварот, до првата минута од судиското продолжение кога Бернардно Силва погоди за 2:3 и голема драма до крајот, но Ливерпул се проби.

Во финалето Ливерпул ќе се сретне со подобриот од дуелот Челзи – Кристал Палас кој се игра утре од 17:30 часот исто така на Вембли.

Голема борба во Премиер лигата водат и Ливерпул и Манчестер Сити, каде „граѓаните“ водат со 74 бода, само еден повеќе од „црвените“.

Исто така, овие две екипи би можеле да играат и во финалето на Лигата на шампионите во мај. Ливерпул во полуфиналето игра против Виљареал, а Сити ќе има потешка задача – дуел со Реал Мадрид.

Реклама

Facebook