Connect with us

Фудбал

Хасан е подобро да не гледа: Салихамиџиќ го плати 40 милиони, а вчера беше соодветно понижен (ВИДЕО)

Одлично дерби одиграа Борусија Дортмунд и РБ Лајпциг. Во одличен натпревар со пет погодоци, на крајот, домашниот тим славеше со резултат 3:2.

Победничкиот гол на натпреварот го постигна Санчо на три минути пред крајот, со што ја зголеми шансата неговиот тим да се пласира во Лигата на шампионите, но на Баерн му ја донесе деветтата последователна титула.

Санчо беше во своите најдобри во текот на целиот натпревар, и уште еднаш покажа дека, иако има 20 години, тој е веќе фудбалер од светски ранг.

Одбраната на РБ Лајпциг немаше лек за овој човек. Најмногу главоболки му зададе на Дајот Упамекан, стопер кој е можеби најдобриот во Бундеслигата.

Во првото полувреме, Санчо го понижи Упамекан со едно од „најгрубите“ фрлања на топката преку нозете оваа сезона.

Младиот Англичанец е тип на играч што го прави фудбалот толку едноставна игра, а Французинот сигурно ќе ги држи нозете заедно следниот пат кога ќе се сретне со него.

Инаку, Упамекано ќе игра за Баерн од следната сезона откако Хасан Салихамиџиќ ја активираше откупната клаузула во износ од 42,5 милиони евра.

И додека Упамекано веќе го смени клубот, ќе биде интересно да се види што ќе се случи со Санчо затоа што го бараат повеќе од најбогатите европски клубови.

Не знам ништо за мојата иднина. Јас сум многу среќен во Дортмунд. Го сакам овој клуб, соиграчи, навивачи. Тогаш ја започнав мојата професионална кариера. Навивачите ме мотивираат и ме туркаат до границите”, изјави Санчо по победата над РБ Лајпциг.

Интересно, двата тима ќе се сретнат повторно во средината на неделата. Тој натпревар ќе биде многу поважен затоа што е натпревар за трофејот. Тоа е финале на ДФБ Купот во четврток, на 13 мај, со почеток во 20:45 часот на Олимпискиот стадион во Берлин.

 

Реклама

Facebook