Connect with us

Фудбал

Инцидент во Германија: Навивачи се обиделе да упаднат во соблекувалната на Борусија, има и повредени

Борусија Менхенгладбах вчера беше поразена од Келн со 1:3 во 30. коло од германската Бундес лига.

Иако овој тим бележи солидни резултати во последно време, сезоната е генерално незадоволителна за нив бидејќи се само на 11. позиција со 46 бодови и се далеку од излез на европска сцена.

По поразот во дербито на Рур, навивачите збеснаа и направија голем инцидент по натпреварот.

Германските медиуми објавија дека по натпреварот дошло до бунт. Околу 200 хулигани се обиделе да упаднат во соблекувалните и канцелариите на клубот. Дошло до конфликт со обезбедувањето и полицијата. Навивачите сакаа да им се спротивстават на играчите и управата на клубот.

Дури и се договорија на средба, но претходно редарите ги одведоа навивачите во нивната зона.

„Потпретседателот на Борусија Рајнер Бонхоф и генералниот директор Стефан Шиперс и фудбалерите Ларс Штиндл, Тони Јантшке и Патрик Херман контактираа со навивачите пред тимот и разговараа со нив“, пишува sport1.de.

Преговорите се покажаа толку успешни што опасноста беше избегната. По некое време дури имаше и аплауз од навивачите.

Сепак, случајот ќе продолжи на суд. Германските новинари јавија дека во немирите се повредени три стјуардеси. Со сето тоа веќе беше жешко пред натпреварот. Навивачите на Келн од време на време фрлаа предмети од трибините на теренот, а на стадионот се обидоа да донесат и пиротехнички средства, што делумно им успеа.

„Подоцнежните кривични пријави се однесуваат на телесна повреда (3), навреда (1), повреда на Законот за наркотици (2) и материјална штета (2).“, пренесува sport1.de.

Реклама

Facebook