Connect with us

Фудбал

Италијанецот е првата голема ѕвезда која го одби Њукасл

Богатите сопственици на Њукасл се подготвени да направат се за да го избегнат најлошото сценарио, односно испаѓање од Премиер лигата во Чемпионшип.

Њукасл немаше добра полусезона, но страчките се уште се во игра за да останат во елитата. Вториот дел од сезоната сигурно ќе биде многу посилен од оваа есен. Го доведоа Киеран Трипие од Атлетико Мадрид, но во наредните недели се очекуваат повеќе звучни засилувања.

Еден од приоритетите за сопствениците и менаџерот на клубовите, Еди Хау е напаѓачот. Интер беше контактиран со желба да го доведе Един Џеко, но италијанскиот шампион категорично одби какви било преговори.

Њукасл продолжува да трага по напаѓачот, а една од желбите беше репрезентативецот на Италија, Андреа Белоти, кој на лето ќе стане слободен бидејќи му истекува договорот со Торино.

Англичаните стапиле во контакт со Белоти и неговите агенти, но Италијанецот ја одбил понудата од најбогатиот клуб во светот, бидејќи очигледно планира да потпише за друг клуб како слободен играч на крајот од сезоната.

За 28-годишниот Белоти се интересираат големи тимови, меѓу кои и Милан. Фудбалерот беше донесен во Торино од Палермо за 8,4 милиони евра во 2015 година, а сега неговата вредност се проценува на околу 30 милиони евра.

Таа бројка е очигледно мала бидејќи договорот брзо му истекува, додека пред две сезони Торино одби да го продаде својот најдобар стрелец за над 100 милиони евра.

Белоти одигра 238 натпревари за Торино и постигна 107 гола и 32 асистенции.

Реклама

Facebook

Реклама