Connect with us

Фудбал

Изјавата на Алегри ги урна соништата на навивачите на Барселона за Алваро Морати

Пред два дена шпански „АС“ објави дека Алваро Мората е на прагот да се пресели во Барселона.

Сепак, се чини дека нема да има ништо од тоа. Крајот на сите шпекулации го означи изјавата на тренерот на Јувентус, Макс Алегри.

„Алваро Мората останува тука. Тој нема да го напушти клубот во јануари“, изјави Масимилијано.

Мората, наводно, веќе се согласил да дојде на Камп Ноу, Атлетико Мадрид бил подготвен да го продаде, но Јувентус не е премногу воодушевен од оваа идеја бидејќи неочекувано би останал без напаѓач.

Искусниот 29-годишен фудбалер е дете на Реал Мадрид, но никогаш не доби вистинска шанса да заигра меѓу Кралевите.

Мората оваа сезона настапи на 23 натпревари за Јувентус во сите натпреварувања, постигна седум гола и додаде три асистенции.

На крајот од сезоната тој би требало да се врати во Атлетико Мадрид доколку Јувентус не се реши да го откупи неговиот договор кој истекува со Атлетико Мадрид во летото 2023 година.

Треба да се спомене и дека Јувентус моментално работи на продажба на Арон Ремзи кој е вишок во тимот предводен од Алегри.

Реклама

Facebook

Реклама