Поврзи се со нас

Фудбал

Корона прави проблем во Хрватска: Одложен првиот натпревар сезонава

Ненадејни случаи на коронавирус во тимот на Локомотива доведоа до одложување на натпреварот помеѓу Осиек и клуб од Загреб.

Натпреварот требаше да се игра денес во 17 часот во Осиек, но бидејќи двајца играчи на Локомотива беа позитивни на денот на натпреварот, а петмина имаа покачена температура, натпреварот беше одложен.

„Двајца играчи на НК Локомотива беа тестирани на КОВИД-19 во неделата, на 18 октомври, и резултатот е позитивен. Според Законот за заштита на личните податоци (GDPR), не можеме да го откриеме идентитетот на заразените лица. Надлежната епидемиолошка служба веднаш беше известенам и на играчите им бешеодреден мерка на строга самоизолација, сето тоа во согласност со препораките на Штабот за цивилна заштита на Република Хрватска и работната група на ХНС. Се чека одлука на надлежната епидемиолошка служба во врска со мерките за самоизолација за блиски контакти на заразените“, соопшти клубот од Загреб.

Во меѓувреме, Осијке исто така го потврди одложувањето на мечот со желба играчите на Локомотива да се опорават што е можно побрзо.

Advertisement

Facebook

Реклама