Поврзи се со нас

Фудбал

Кристијано Роналдо достигна нов рекорд

Кристијано Роналдо го одигра второто полувреме во победата на Португалија над Андора со 7:0 и беше стрелец на шестиот гол за неговиот тим.

Роналдо ја затресе мрежата на слабиот противник во 85-та минута и со тоа го постигна својот 746-ти гол броејќи ги натпреварите на репрезентациите и тимовите.

Со овој погодок одличниот Португалец стигна до нов рекорд бидејќи се изедначи на Ференц Пушкас на списокот на најдобри стрелци на сите времиња.

Сега има само тројца играчи пред Роналдо. Неговата следна цел е Пеле, кој според фондацијата за фудбалска статистика, постигна 767 гола додека играше за Бразил, Сантос и Њујорк Космос.

Инаку, втор на листата на најдобри стрелци со 772 гола е Ромарио, додека водечки поранешен член на Славија од Прага и Рапид од Виена е Јозеф Бикан, со 805 погодоци.

 

loading...

Facebook