Поврзи се со нас

Фудбал

Куман реагираше откако Сетиен изјави дека на тренерите им е тешко да управуваат со Меси

Роналд Куман беше вмешан во дебатата што се појави во Шпанија по изјавата на поранешниот тренер на Барселона, Кике Сетиен дека Лионел Меси е многу тешко да се управува.

Холанѓанецот, кој ја презеде Барселона по отказот на Сетиен, како резултат на длабокиот пораз од 2-8 против Баерн во Шампионите, осигурува дека нема проблем во комуникацијата со Лео.

„Лео е многу добар играч, најдобар во светот. Секој ден го гледам неговиот победнички карактер и тој зборува сам за себе. Не ми е тешко да управувам“, рече Куман.

Тој додаде: „Тој е капитен и секоја недела разговарам со него за тоа што се случува на теренот и во соблекувалната. Не се согласувам со Сетиен, но секој може да има свое мислење“.

Холандскиот тренер зборуваше и за играта на неговиот тим: „Ние сме тимот што создава повеќе шанси на секој натпревар. Треба да ја зголемиме ефективноста. Не сме задоволни од оваа статистика. Тимот има квалитети и играчи кои можат значително да се подобрат во оваа смисла. Внесуваме нови играчи и тоа е позитивно. Во Ла Лига мора да победиме на повеќе натпревари“.

loading...

Facebook