Поврзи се со нас

Фудбал

Лекарот презентираше нови информации за здравствената состојба на Марадона: Тој сакаше да ја напушти …

Диего Марадона беше подложен на итна операција на главата за хематом што предизвика паника кај сите Аргентинци.

Постоеше страв дека Марадона може да ја загуби битката, но сега следуваат одлични вести. Диего беше опериран пред два дена, а сега приватниот лекар Леополдо Лук ги развесели сите со информации за здравствениот статус на фудбалската икона.

Според Лука, Марадона е во одлична состојба и сакал веднаш да си оди дома, но медицинскиот тим успеал да го убеди да остане уште еден ден за да ги види сите потребни параметри и да се увери дека ситуацијата е нормална, иако снимките покажале дека сè е во најдобар ред.

“Марадона може да зборува, расположен е, може да прошета низ клиниката… Неговото закрепнување се одвива добро, резултатите од последната снимка беа одлични и ние сме многу среќни поради тоа. Диего сакаше веднаш да замине, но екипата лекари успеа да го убеди да остане уште еден ден, чисто превентивно, се додека целиот совет не се увери на клиниката дека сè е во ред. Рано е да се напушти, но тој наскоро ќе биде отпуштен од болницата “, рече лекарот и додаде:

„Кога тој ќе замине, ние ќе ја следиме ситуацијата дома.

loading...

Facebook