Поврзи се со нас

Фудбал

Личниот лекар зборува за здравствената состојба на Марадона

Легендата на Аргентина и Наполи, Диего Армандо Марадона е во добра состојба откако во понеделникот беше хоспитализиран во Ла Плата, изјави неговиот лекар Леополд Луке.

Победникот на Светскиот куп со Аргентина, кој во петокот наполни 60 години, беше хоспитализиран да биде проверен и ќе остане под надзор на лекарите уште најмалку 24 часа.

Шпанскиот весник АС објави дека неговата состојба не е сериозна и неговиот личен лекар Луке изјави дека е примен во болница поради анемија.

Луке ги демантираше гласините дека Марадона бил заразен со вирусот Ковид-19 и негирал дека бил хоспитализиран поради зависност.

„Тоа беше детална недела за него, полна со притисок. Ќе видиме колку долго ќе остане на клиниката“, рече Луке.

„Диего е добро, тој отиде во болница на свои нозе и може да стане и да замине кога сака“, додаде тој.

loading...

Facebook