Connect with us

Фудбал

Лига на шапиони: Реал игра за „живот или смрт“

Објавено:

Третото коло од натпреварите од групната фаза во ЛШ се игра оваа недела. Вечерва фокусот ќе биде во Истанбул, каде Галатасарај ќе биде домаќин на Реал Мадрид.

За составот на Мадрид овој натпревар е финален, но може да се реши и судбината на тренерот Зинедин Зидан. Реал Мадрид е на последното место во својата група со 1 бод по два одиграни натпревари и во предизвикот со турскиот тим нема да ги има Бејл и Модриќ, додека ќе играат Азар и Карвахал.

На „Етихад Стадим“, Манчестер Сити ќе биде домаќин на Аталанта кои заедно со Пеп Гвардиола беа вклучени во комплементарна размена. Екипите доаѓаат во оваа пресметка во спротивни ситуации, англиските шампиони се на врвот на групата Ц со 6 бода, додека Аталанта е последна без бодови, откако загуби два од своите натпревари во ова издание на Лигата на шампионите.

Во групата Б, Баерн отпатува за Грција за да го одигра нивниот натпревар против Олимпијакос. Баварската страна покажа многу изобилства во лигата оваа сезона, но во Лигата на шампионите се чини дека се во добра позиција бидејќи ја предводат групата со 6 бода, додека грчкиот тим има само 1 бод, како и домаќинот на Тотенхем, Црвена Звезда.
Почетино бара да го заборави тој понижувачки пораз од Баерн со 2-7 во Лондон и ќе се обиде да слави против Звезда и со тоа да има шанси за продолжување на европската авантура.

Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама