Поврзи се со нас

Фудбал

Ливерпул бара проверка на одлуката на ВАР во дербито со Евертон

Големото градско дерби помеѓу Евертон и Ливерпул се одигра вчера на „Гудисон Парк“ и заврши со резултат 2:2.

Дуелот на ривалите од Ливерпул го одбележаа неколку контроверзни ситуации кои главно им наштетија на „црвените“. Ливерпул жали за голот на Хендерсон во 93. минута, кој беше поништен затоа што асистентот Садио Мане беше во многу мал офсајд.

ВАР го поништи голот на Ливерпул, а претходно Виргил ван Дијк беше сериозно повреден на почетокот на мечот, а голманот на Евертон Џордан Пикфорд имаше тежок старт.

Тој не доби јавна опомена бидејќи Ван Дијк претходно беше во офсајд.

Ливерпул сега објави дека ќе се жали на одлуките на ВАР и сака да бидат преиспитани, а можеби и да воведе некои последователни промени. Пикфорд може да биде казнет, ​​но резултатот нема да се промени.

Исто така, „Црвените“ се без еден од нивните клучни играчи, стоперот Ван Дијк, повеќе од половина година.

Advertisement

Facebook

Реклама