Connect with us

Фудбал

Ливерпул е немилосрден, славеше и Арсенал, Пеп Гвардиола и Сити го проколнаа ВАР

Четири натпревари од петтото коло во англиската Премиер лига се одиграа денеска во 16 часот.

Ливерпул беше домаќин на Кристал Палас на „Енфилд“ и на крајот триумфираше со 3-0, но тоа не беше баш рутински и лесно за домаќините како што може да го покаже конечниот резултат.

На крајот од првиот дел го скрши отпорот на гостите. Ударот на Салах го одбрани голманот на Палас, Гваита, а скокот го испрати Мане, а во 78. минута Салах постигна гол со кој се реши прашањето на победникот. Ова беше четврти гол на Египќанецот во Премиер лигата оваа сезона.

Во 90. минута, убав гол на Наби Кеита, кој фати една одбиена топка волеј и ја заврши целата работа.

Арсенал преживеа тежок натпревар на гости против секогаш непријатниот Барнли, и славеше со минимални 1:0, што е втора последователна победа за „топџиите“ по три порази на почетокот на сезоната.

Херој е Мартин Одегард, кој мајсторски постигна гол од слободен удар во 30. минута.

Најголемото разочарување го приреди Манчестер Сити, кој одигра 0:0 со Саутемптон на „Етихад“. Пенал за гостите дури беше досуден, директен црвен картон му беше покажан на Вокер, но ВАР го поништи сето тоа, па Сити се спаси од евентуален пораз.

Во продолжението, се затресе мрежата на Саутемптон, но Стерлинг беше во офсајд, па ВАР го украде славјето на Пеп Гвардиола и неговите избраници.

Најефикасен беше натпреварот помеѓу Норвич и Ватфорд. Гостите славеа со 3:1 против Канаринците, кои се уште не знаат за победа.

Претходно се одигра дуелот меѓу Вулверхемптон и Брентфорд (0:2), вчера заврши дуелот помеѓу Њукасл и Лидс (1:1), додека подоцна играат Астон Вила и Евертон. Утре на програмата се три натпревари – Брајтон и Лестер, Вест Хем и Манчестер Јунајтед и Тотенхем и Челзи во лондонското дерби.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама