Connect with us

Фудбал

Манчестер Јунајтед со победа над Брајтон се издигна 7 позиции на табелата

Објавено:

Манчестер Јунајтед одлично го започна натпреварот, два гола во првото полувреме беа постигнати во рок од неколку минути, а истото се случи и во второто полувреме на „Олд Трафорд“, каде домаќините славе со 3-1.

Андрес Переира го отвори резултатот со гол во 17. минута за водство на домаќините, додека со авто голот на Дави Пропер во 19. минута Јунајтед го зголеми водството на 2-0.

Во второто полувреме, во 64. минута гостите го намалија водството на 2-1, со гол на Луис Данк, но само по две минути игра, односно во 66. минута Рашфорд ги постави конечните 3-1.

Оваа победа значи многу за Јунајтед, тие се издигнаа 7 позиции на табелата во Премиер лигата, сега се наоѓаат на 7. позиција со освоени 16 поени по одиграни 12 кола.

Advertisement
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама