Connect with us

Фудбал

Манчестер Сити го зазема тронот, Арсенал славеше кај Саутемптон

Published

on

Арсенал и Манчестер Сити остварија триумф на гостински терен на вечерашните натпревари од 20-то коло во Премиер лигата.

Арсенал му се одмазди на Саутемптон за неодамнешниот пораз во ФА Купот. Топџиите се на Св. Мери славеше со 3: 1, иако лошо влегоа во мечот.

„Светците“ поведоа во третата минута со голот на Армстронг, но во осмата минута Пепе погоди за израмнување.

Во 39-та минута Арсенал поведе. Лаказет асистираше за Сака, а младиот фудбалер на Топџиите продолжи да ги воодушевува Микел Артета и соиграчите со неговиот погодок, како и сите навивачи на лондонскиот клуб.

Покрај голот, Сака запиша и асистенција во 72-та минута, по што Лаказет го реши прашањето за победникот. Со овие три бода, Арсенал се искачува на осмото место и има 30 бода, еден повеќе од нивниот ривал вечерва.

Манчестер Сити уште еднаш ја покажа целата своја сила, совладувајќи го ВБА на гостински терен со високи 5-0, а четири погодоци постигнаа во првото полувреме.

Погодија Гундоган (2), Кансело, и Махрез, а во стрелците се запиша и Стерлинг.

Сити продолжува со победите и со 41 бид е лидер во Премиер лигата.

Advertisement

Facebook