Connect with us

Фудбал

Марадона ја заврши дебатата за Меси и Роналдо

Диего Армандо Марадона во петокот го доби последното збогување.

Легендата, кој цел живот ќе остане запаметен по она што му го даде на фудбалот и што направи на теренот, честопати беше прашуван за дебатата за тоа кој е најдобар, Лионел Меси или Кристијано Роналдо.

Во последното јавно интервју за Меси и Роналдо, Марадона даде генијален одговор, фалејќи ги двајцата кои повеќе од една деценија освоија многу, многу работи и денес, продолжуваат да бидат таму, повторно борејќи се за трофеи, и тимски и индивидуални.

„Повеќе го сакам Меси отколку Кристијано Роналдо, но прифаќам дека вториот е ѕвер. Би сакал да биде Аргентинец. Тој е извонреден. Тој ме потсетува на Габриел Батистутан. Секој пат кога ќе ја допреше топката, тоа беше гол”, рече Марадона.

За Роналдо, тој исто така рече: „Од оние играчи што ги видов, најдобри во историјата се Алфредо Ди Стефано, Јохан Кројф, Меси – Кристијано Роналдо може да биде таму“.

Секако, тој зборуваше љубезно за својот сонародник, кој честопати беше критикуван дека во Аргентина, тој не го прави она што го стори Марадона, за да триумфира на Светското првенство.

„Не се сеќавам дека го видов Лионел Меси како игра лошо“, додаде тој.

„Постојат играчи кои се погодени од волшебно стапче. Ние Аргентинците сме горди што Лионел Меси е Аргентинец.

„Роналдо е ѕвер, чиста моќ, а сега е и магионичар. Кога тој рече дека ќе даде три гола, тој тоа го постигна“. 

Facebook