Connect with us

Фудбал

Меси е убеден дека Аргентина може да го освои Купот на Америка во 2021 година

Лионел Меси е убеден дека Аргентина конечно ќе го заврши долгоочекуваниот голем трофеј во 2021 година со освојување на Купот на Америка.

Меси е возбуден што има уште една можност да постигне меѓународна слава со националниот тим.

Иако го поседува најистакнатото ЦВ на клупско ниво – кое вклучува 10 титули во Ла Лига и четири трофеи во Лигата на шампионите – шесткратниот освојувач на „Златната топка“ нема голем трофеј со националниот тим.

Меси беше на прагот да го освои секој голем трофеј со Аргентина, но секојпат не успеа во последната пречка.

loading...

Тој претрпе пораз во финалето на СП 2014, и двапати беше поразен од Чиле во финалето на Купот на Америка во 2014 и 2016 година.

Но, Меси е повторно оптимист и верува дека ќе може да ја предводи својата репрезентација кон слава во Купот на Америка 2021 година.

Аргентина и Колумбија ќе бидат домаќини на Купот на Америка следната година, кој започнува на 11 јуни и завршува на 12 јули.

Станските медиуми велат дека Меси има доверба во работата на тренерот Лионел Скалони кој изгради нов тим откако беше назначен за тренер во 2018 година.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com