Connect with us

Фудбал

Меси изгледа дека живее во 2031 година, овој „пас на иднината“ го потврдува тоа (ВИДЕО)

Published

on

Фудбалските генијалци како Лео Меси веројатно никогаш нема да се појават на сцената. Аргентинецот трае 15 години и се однесува како да нема датум на истекување.

Барселона го победи Атлетик Билбао со 4-0 во финалето на Купот на кралот со уште една маестрална игра на Меси. Тоа беше првиот трофеј за Каталонците од сезоната 2018/19.

 
“Беше навистина тешко да се освои овој трофеј. Страдавме во многу натпревари, но секогаш е убаво да се освои нешто”, рече Аргентинецот по мечот и продолжи:

“Навистина сум среќен за оваа група играчи затоа што заслужуваат малку среќа. Навистина е посебно чувство да се биде капитен на овој клуб каде што го поминав целиот свој живот. Ова е посебен трофеј од Купот за мене”

Меси имаше голем број феноменални додавања во текот на играта. Тој исто така го постигна четвртиот гол за својот тим. Сепак, неговиот пас од првиот дел е она за што најмногу се зборува.

По тој повод, фудбалскиот магионичар уште еднаш демонстрираше колку размислува напред и неговото додавање на Антоан Гризман е чист дар на природата и навистина изгледа феноменално.

Отпрвин, неговиот потег изгледаше бесмислен, бидејќи требаше да му ја додаде топката на Мингуез или Дест, но таа беше испратена толку прецизно и доволно силно за Гризман да стигне до неа.

Ова е уште една причина зошто навивачите на Барселона не можат да го замислат Меси во друг клуб. Жоан Лапорта работи напорно за да го задржи најдобриот играч во историјата на тимот.

“Лео е најдобар во светот. Тој е многу приврзан за клубот. Убеден сум дека сака да остане и ќе сториме сè за да го задржиме. Се виде дека е опкружен со одличен тим. Тие играа одличен фудбал”, – рече Лапорта.

Договорот на Меси со Барселона истекува на крајот на сезоната. Новиот сè уште не е потпишан. ПСЖ и Манчестер Сити се надеваат дека ќе го доведат, но знаејќи го Лапорта и неговите способности, Каталонците сигурно не го изговорија последниот збор.

Facebook