Connect with us

Фудбал

Милан најде засилување во нападот на Арсенал

Милан ќе се обиде да ја засили офанзивната линија во летниот преоден рок.

Водечките луѓе на Милан размислуваат за следната сезона, а наводно приоритет им е засилување на напаѓачката линија, па на списокот со желби се неколку играчи.

Според италијанските медиуми, на самиот врв на листата на желби на Росонерите е францускиот напаѓач на Арсенал, Александре Лаказет, чиј договор со лондонскиот клуб истекува на крајот од сезоната.

Покрај Милан, Атлетико Мадрид, Барселона и Њукасл наводно би биле среќни да го видат овој искусен 30-годишен напаѓач во своите редови.

Оваа сезона Лаказет одигра 10 натпревари за Арсенал во сите натпреварувања со ефект од три гола и една асистенција.

Освен за Арсенал во досегашната кариера, францускиот напаѓач играше само за Лион, а во редовите на Топџиите дојде во 2017 година.

Да додадеме дека за Арсенал одигра вкупно 180 натпревари на кои постигна 68 голови и додаде 29 асистенции.

Реклама

Facebook

Реклама