Connect with us

Фудбал

Милан објави видео пред големото дерби со Јувентус: Дали е доволна мотивацијата? (ВИДЕО)

Милан вечерва ќе биде гостува на Јувентус во Торино во дербито на 35. коло од Серија А.

Милан помина добар дел од сезоната на првото место на табелата, но следеше пад, па Росоњерите некое време ја држеа втората позиција. Сега се наоѓаат во незавидна позиција, со тежок распоред и се помалку шанси за настап во Лигата на шампионите.

До крајот ќе има дуел со директните конкуренти за тие позиции, Јувентус и Аталанта, а првиот е веќе на програмата вечерва.

Јувентус исто така има очајна сезона, па затоа овој дуел на „очајни луѓе“ е клучен и се поставува прашањето кој е (не) квалитетен во моментов и кој ќе победи?

Пред дуелот Јувентус, кој сè уште е фаворит, Милан, барем во движење, објави мотивациско видео во кое најавува голема борба на стадионот „Алијанц“.

„Росоњерите“ не играа во Лигата на шампионите скоро цела деценија, а последен пат играа во сезоната 2012/13, кога тренер беше Масимилијано Алегри.

Реклама

Facebook