Поврзи се со нас

Фудбал

Мируваат мрежите во Никозија, Македонија – Ерменија (0-0)

Македонија моментално во Никозија, игра против Ерменија, натпревар на кој и реми ни одговара за наредното издане од Лигата на нации, да настапуваме во Лига Б.

Иако ослабнати, нашите репрезентативци добро се држат, по 45 минути игра резултатот остана 0-0.

Македонија по првото полувреме имаше, подобар учинок во однос на посед на топка, 67% имаше посед нашата репрезентација, додека Ерменците имаа 33%.

Првите шанси беа забележани во 24. минута, по една на двете страни, кога до нападот на Македонија, Ерменија креираше контра, но не успеа да поситне гол, па доби само корна која не резултираше со гол.

Македонија продолжи да креира доби шанси но сепак не успеа да постигне гол, во 28. минута Тричковски имаше добра шанса, но не постигна гол со ножички, потоа во 34. повторно Тричковски имаше топка во празно но голманот на Ерменија побрзо стигна до топката.

Во 42. минута Ерменија имаше одлична шанса но Шишковски одлично интервенираше.

Иако во последните 3 минути имаше активна игра и на двете страни, сепак голамните останаа не совладани.

 

 

 

loading...

Facebook