Поврзи се со нас

Фудбал

Мируваат мрежите во Тбилиси, Македонија – Грузија 0:0

Репрезентацијата на Македонија солидно го започна натпреварот на гостувањето кај Грузија.

По 45 минути игра резулатот остана непроменет, девет репрезентации пеавеа притисок сепак, никој не успеа да стигне до посакуваниот гол.

Македонија имаше одлично реализиран напар во 23. минута но Стефан Рисотвск не успеа да игра на прва, па топката заврши во гол аут.

Првиот опасен удар на натпреварот го упарија Грузијците во 28. минута, кога Окриашвили шутираше прецизно, но не го совлада Димитриевски, истот така само 2. минути подоцна, повторно Окриашвили шутираше но не беше прецизен.

Македонија првата сериозна шанса ја имаше во 35. минута кога по долгара акција, Пандев шутираше со глава, но добивме само корнер, кој не успеавме да го претвориме во гол, но по само 2. минути игра Македонија го доби вториот корнер, од кој Грузија креира одличен контра напад но сепак топката заврши во рацете на Димитриевски.

Велковски во 40. минута го фаулираше Окриашвили, па Гвилија го изведуваше слободниот удар, но сепак топката ве заврши во мрежата.

Грузија продолжи со притисок на нашата половина па во 42. минута, домаќинити добија корна, Гвилија изведуваше но топката брзо беше избиена.

На само 1. минута пред крајот, нашата репрезентација креира одлична контра, но не успаа да постигна гол, а веднаш по нападот Грузија го искористи отсуството ан фудбалери во одбраната на Македонија успеа да стигне со голот на Димитриевски но не успеа да постигне гол.

 

 

loading...

Facebook