Поврзи се со нас
Here is the banner code 300x250 for mobile:

Фудбал

Моментот што беше одлучувачки за смртта на Марадона?

Фудбалскиот свет остана без својот најголем играч. Постарите генерации се во шок и неверување затоа што Малиот зелен волшебник го нема.

Диего Армандо Марадона, поранешен светски шампион со Аргентина и човек со магија во левивицата, почина на 61-годишна возраст.

Последните денови во животот на легендарниот Аргентинец беа исполнети со неизвесност, а можеби клучен момент за неговата смрт беше патот долг 73 километри, што на некој начин го исцрпи неговото тело.

Марадона имаше анемија и се чувствуваше депресивно, па беше пренесен во болница. Хематомот кој се појавил барал хируршка интервенција, па морал да биде пренесен во друга клиника.

Оддалеченоста од 73,2 километри беше последниот пат кога можеше да ја почувствува поддршката од своите обожаватели кои го следеа низ улиците од почеток до крај.

Неколку дена подоцна, тој се вратил дома, доживеал срцев удар од кој не можел да се опорави. Во текот на денот пристигнаа вести дека тој починал.

Се покажа дека имало компликации за време на операцијата. Телото на Марадона се загреа и престана да дава знаци на живот.

Ел Пибе ја започна својата кариера на 16-годишна возраст во Аргентинос јуниорс. Потоа играше за Бока, Барселона, Наполи каде е апсолутен идол затоа што овој тим го однесе на врвот во Серија А. Неговата кариера ја обележа и настанот од 1991 година кога беше позитивен на кокаин.

Играше на четири светски првенства и ги однесе Гаучосите на светскиот трон во 1986 година во Мексико. По крајот на кариерата, тој работел како тренер. Неговата харизма, генијалност со топката и неверојатна техника никогаш нема да бидат заборавени.

loading...

Facebook