Connect with us

Фудбал

Можеше да биде меѓу „најголемите“: „Мојот живот беше полн со страст и грев, а потоа го сретнав Бога“

Некогаш важеше за еден од најдобрите напаѓачи во светот, но никогаш не ја направи кариерата од која се очекуваше.

Станува збор за колумбискиот напаѓач Џексон Мартинез кој ги обезбеди своите најдобри игри во повеќекратниот португалски шампион Порто.

По три феноменални сезони во овој клуб, тој се пресели во Атлетико Мадрид, но таму не ги исполни очекувањата. Само една година по неговото пристигнување, тој се пресели во Кина за да се приклучи на редовите на Гуангжу, а минатата година кариерата ја заврши во Портимоненсе.

Една година откако официјално ја заврши кариерата за колумбиските медиуми, даде интервју во кое истакна дека забавите, алкохолот и некои други забранети супстанции се смислата на неговиот живот.

“Мојот живот беше полн со страст и грев. Уживав во таков живот, уживав во гревот затоа што тогаш не го гледав тоа така. Мислев дека тоа е нормално, нешто што секој всушност го прави”, вели Мартинез.

Но, колумбискиот напаѓач се сврте кон верата по неколку години живот полн со грев.

“Нема да го гледате Господ додека не е единствениот што го имате, па решив да се фокусирам на него. Во мојот случај, почнав да чувствувам дека пријателствата што се создаваат на забавите, опкружени со алкохол, цигари и многу други работи, се всушност лага“, заклучи Мартинез.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама