Поврзи се со нас

Фудбал

Мурињо нема да ризикува со Герет Бејл

Долгото чекање може да заврши овој викенд.

Герет Бејл конечно би може да дебитира за Тотенхем.

Велшанецот тренираше многу во последните недели на паузата поради репрезентативните натпревари и има можност да се врати на терените во недела против Вест Хем Јунајтед.

Сепак, Жозе Мурињо вели дека нема да го ризикува 31-годишникот.

„Герет е тука да му помогне на тимот, но ние исто така ќе се грижиме за него. Одлуката што ќе ја донесеме ќе биде за доброто на тимот, но исто така и за негово добро“, рече Мурињо.

„За него е многу важно да биде среќен, да има позитивна сезона. Мислам дека ова е важно во овој момент од мојата кариера.“

Бејл (31) се приклучи на Тотенхем на позајмица од Реал Мадрид во септември, но се уште нема одиграно ниту една минута поради повреда.

Advertisement