Connect with us

Фудбал

На Јувентус му се заканува најлошото сценарио

Торински Јувентус повторно е во центарот на скандалот и му се заканува целосен колапс.

Јувентус е во големи проблеми поради истрагата за трансфери во изминатите две години. Инспекторите неодамна упаднаа во просториите на Јувентус за да одземат документи поврзани со финансиските извештаи, а меѓу трансферите за кои се верува дека се направени незаконски се трансферите на Кристијано Роналдо во Манчестер Јунајтед и Миралем Пјаниќ во Барселона во 2019 година. Јувентус е осомничен дека не пријавил капитална добивка.

Торинскиот клуб е обвинет за фалсификување на вредностите на дури 42 трансфери во периодот од 2019 до 2021 година за да ги исполни прописите за финансиски фер-плеј и сега се соочува со големи последици.

Јувентус е свесен дека Обвинителството во Торино покрена истрага против клубот и некои од неговите сегашни вработени (Андреа Ањели, Павел Недвед и Стефано Серато) и поранешните вработени за „приходи од правата на играчите“ од финансиските извештаи завршени на 30 јуни 2019 година, 2020 и 2021 година.

На Јувентус му се заканува елиминација во Серија Б, но не само тоа. Можно е дури и исклучување од европските натпреварувања во наредните сезони.

Доколку се отвори истрага и постапката заврши со правосилна пресуда, може да има значителни негативни последици за угледот и економската, капиталната и финансиската состојба на клубот.

Националниот систем за лиценцирање и УЕФА предвидуваат да се исполнат одредени економски и финансиски параметри, како и одредени инфраструктурни и организациски барања, чии сериозни прекршувања може да резултираат со отстранување на Јувентус од европските натпреварувања.

Вреди да се потсетиме дека во 2006 година Јувентус беше вмешан во скандалот Калчополи. Лучијано Моџи, тогашниот претседател на Јувентус, бил снимен од истражителите како врши притисок врз судството и незаконски контактирал со многу судии. Како резултат на тоа, Јуве загуби две италијански првенства (2005 и 2006) и испадна во Серија Б.

Јувентус моментално е седми во Серија А со 24 бода. Тимот на Масимилијано Алегри заостанува зад водечкиот Милан, но има натпревар помалку бидејќи вечерва гостува кај Џенова.

Алегри вчера беше прашан дали истрагата за трансферите ја нарушува атмосферата во тимот, а тој рече дека нема што да се каже за тоа, дека тимот е целосно подготвен и дека атмосферата е добра пред дуелот со Џенова.

Реклама

Facebook

Реклама