Connect with us

Други спортови

Надал и Алкараз во тандем на Олимписките игри

Шпанските тенисери Рафаел Надал и Карлос Алкараз ќе играат заедно во двојки на претстојните Олимписки игри во Париз. Ова за весникот „Марка“ го соопшти капитенот на тимот, Давид Ферер.

-Не успеав да освојам медал како играч, но се надевам дека ќе го направам тоа како капитен. Еден пар се Надал и Алкараз, а судбината на вториот допрва ќе се решава. Убедени сме дека можеме да освоиме повеќе од еден медал, изјави Ферер.

Шпанскиот машки тим го сочинуваат Надал, Алкараз, Пабло Карено-Буста, Алехандро Давидович-Фокина и Марсел Гранојерс. Надал и Алкараз ќе играат поединечно и во двојки. Во женски поединечни и двојки, репрезентацијата на Шпанија ќе ја претставуваат Сара Сорибес-Тормо и Кристина Букса.

Дваесет и едно-годишниот Алкараз е втор на светската АТП листа. Под покровителство на организацијата има 14 титули. Шпанецот освои три Гренд слем титули – УС Опен во 2022 година, Вимблдон во 2023 година и Ролан Гарос во 2024 година.

Неодамна, младото момче призна дека сонува за дует со Рафа, но не се осмелува да го постави прашањето.

-Го запознав на последните турнири, но не се осмелив да му предложам да формираме двојка. Во спротивно, знам дека ќе биде среќен да игра со мене, илјада пати сум кажал, би било одлично да се натпреварувам со него во двојки на мојата прва Олимпијада, изјави талентираниот Алкараз кон крајот на април.

Триесет и седум-годишниот Надал е на 264-то место во светот, но претходно беше светски рекет број 1 цели 209 недели. Шпанецот има 92 титули на АТП, вклучувајќи 22 Гренд слем. Тој е двократен олимписки шампион – во сингл во Пекинг 2008 година и во двојки во Рио 2016 година со Марк Лопез. Со репрезентацијата Надал е петкратен победник на Дејвис купот.

Олимписките игри во Париз ќе се одржат од 26 јули до 11 август.

Advertisement