Поврзи се со нас
Here is the banner code 300x250 for mobile:

Фудбал

Најтешкиот гол за Марадона во неговата кариера е од индиректен: Денес сите би гаѓале по топката, но не и Ел Пибе (ВИДЕО)

Диего Армандо Марадона почина на 6 година од последиците од срцев удар.

Марадона беше вистински велемајстор, волшебник со топка во нозете, и поради неговите вештини со топката во нозете тој беше проблем за сите дефанзивци.

Ел Пибе го помина најдобриот период од својата кариера играјќи за Наполи, со кого стана шампион на Италија и го освои тогашниот Куп на УЕФА.

Легендарниот Аргентинец постигна неколку убави голови, оној против Англија кога со топка во нозете премина половина терен и го сруши Англичанецот е веројатно најдобриот на сите времиња.

Сепак, голот против Јувентус во дресот на Наполи е особено запаметен затоа што беше постигнат од исклучително тешка позиција, со оглед на тоа што се работеше за индиректен удар.

Марадона успеа да ја заврти топката на неверојатен начин, да го мине живиот ѕид и да погоди под самата пречка. Погледнете го голот што спаѓа во категоријата невозможни на видеото.

loading...

Facebook