Connect with us

Фудбал

Нејмар може да остане во Бразил подолго отколку што се мислеше…

Единаесет години откако се пресели од Сантос во Барселона во „блокбастер“ трансфер, за кој тогашниот претседател на клубот Сандро Росељ мораше да оди на суд, и го започна своето искачување кон ѕвездите на светскиот фудбал, Нејмар Јуниор (32) повторно можеше да игра во белиот дрес на бразилскиот клуб.

Гледајќи како се бори со најтешката повреда во кариерата со застрашувачки вишок килограми, претседателот на Сантос, Марсело Тешеира реши да му понуди на некогашното „клупско дете“ да се врати на местото на успехот, каде што постигна 136 гола на 225 настапи.

Сантос верува дека Нејмар не само што ќе биде заинтересиран за привремен престој во Сантос и целосна рехабилитација од повредата на вкрстените лигаменти на коленото, туку дека тоа е идеја која ќе им се допадне на неговите шефови во Саудиска Арабија.

Нејмар летово потпиша за Ал-Хилал во еден од најекстравагантните трансфери во историјата на фудбалот, добиваше плата од 160 милиони евра по сезона (за споредба играше за 38 во Пари Сен Жермен), но набрзо тој се здоби со една од најтешките повреди во спортот.

Тој на натпреварот помеѓу Бразил и Уругвај ги скина лигаментите на коленото, по што беше опериран и беше испратен во татковината да се опорави.

Судејќи по фотографиите, може да се претпостави дека еден од најдобрите фудбалери во светот на своето време навистина не се грижел за себе во периодот на рехабилитација и дека враќањето на фудбалот во лето нема да помине без проблеми – освен ако не направи сериозна промена во исхраната и начинот на живот.

Токму затоа Сантос се убедени дека Саудијците треба да ја напуштат ѕвездата на Про лигата на продолжен престој во Сао Паоло.