Поврзи се со нас

Фудбал

Нема да биде уште долго во Дортмунд: Ред Бул Салцбург откри каде ќе оди Халанд на лето

Талентираниот норвешки напаѓач Ерлинг Халанд ќе ја напушти Борусија Дортмунд на крајот од тековната сезона, барем судејќи според изјавите на еден од лидерите на неговиот поранешен клуб Салцбург.

Халанд покажа неверојатни напаѓачки способности како играч на австриски Салцбург, поради што беше купен од Борусија и за кратко време стана еден од најбараните фудбалери на денешницата.

Спортскиот директор на Салцбург, Кристоф Фројнд е убеден дека Халанд ќе потпише за славниот Ливерпул на крајот од оваа сезона, иако претходно се поврзал со уште неколку големи тимови како Реал Мадрид или Барселона.

“Тој може да игра за кој било клуб во светот. Со вид на менталитет и самодоверба, тој може да го обележи европскиот фудбал во годините што доаѓаат”, рече Френуд, објаснувајќи како поминале преговорите помеѓу Салцбург и Борусија.

“Беше премногу кратко. Тој ми рече дека е подготвен да игра во Борусија и дека не сакаме да му застанеме на патот. Сето тоа излезе како што секој сакаше”.

Запрашан каде Халанд може да продолжи со кариера, тој рече: „Мислам дека оди во Ливерпул, јас сум убеден во тоа“, додаде тој.

loading...

Facebook