Connect with us

Фудбал

Невидена драма: Одлучија да го продолжат натпреварот, туниските играчи одбија да играат! (ВИДЕО)

На денешниот натпревар од Купот на Африканските нации помеѓу Мали и Тунис (1:0) беше направен преседан бидејќи судијата го одигра крајот пред истекот на времето.

Замбискиот судија Јани Сиказве е во центарот на вниманието. Тој во 89. минута одигра на крајот од мечот Мали – Тунис со резултат 1:0, што секако наиде на жестоки протести кај фудбалерите и стручниот штаб на Тунис.

Сиказве најпрвин го одигра крајот во 85. минута. Сепак, по консултација со ВАР, сфатил дека часовникот му е брз пет минути, што ја поништило одлуката, па натпреварот продолжил, но во 89. минута Сиказве повторно го доигра крајот и ги испрати играчите во соблекувалната.

И додека тренерот на Мали, Мохамед Магасубе држеше говор пред новинарите на прес-конференција, претставниците на ЦАФ упаднаа во просторијата и рекоа дека натпреварот продолжува да ги завршува последните три минути, што го шокираше тренерот.

Фудбалерите на Мали излегоа на теренот да го одработат остатокот од времето, но Тунижаните одбија, наведувајќи го правилото дека натпреварот мора да се повтори доколку не се доигра.

Според четвртиот судија, натпреварот ќе биде регистриран со резултат 1:0 за Мали, а во случај натпреварот да продолжи и да се одиграат преостанатите три минути, ќе ги суди некој друг, а не Сиказве, кој очигледно си пресуди денеска. кога станува збор за делегирање за меѓународни натпревари.

Реклама

Facebook

Реклама