Connect with us

Фудбал

Невообичаен метод на збунување: Голман клекна на колена пред противникот да го изведе пеналот (ВИДЕО)

И изведувачите и голманите бараат методи да го збунат противникот и евентуално да го одбранат ударот од белата точка.

Она што го направи голманот на Валенсија на гостувањето кај Картагена во Купот на кралот одамна не е видено на фудбалските терени.

Во 75 минута беше досуден пенал кој им овозможи на гостите да дојдат до водство: 0 – 1, а голманот се одлучи за необичен метод на збунување на противникот.

Имено, голманот на колена чекаше пенал со намера да го деконструира Ортун, што не му успеа.

Ортуна шутираше силно и без проблем ја заби топката во мрежата за голема радост на домашната публика.

Погледнете го пеналот во видеото од 2:55.

На крајот, Валенсија беше таа што отиде понатаму бидејќи Черишев погоди во судиското обештетување за 1:2 и му донесе победа на својот тим.

Реклама

Facebook

Реклама