Connect with us

Фудбал

Нов гол на Роналдо, но Манчестер Јунајтед доживеа шокантен пораз

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед ја започнаа сезоната во Лигата на шампионите со гостувањето во Швајцарија против Јанг Бојс, каде неочекувано загубија со 2:1.

Јунајтед секако беа големите фаворити на овој натпревар, и да не беше исклучувањето на Арон Ван-Бисаке, англискиот великан веројатно ќе си заминеше дома со целиот плен. Така, тие беа принудени да го бранат голот, и на крајот останаа без неа.

Гостите од Манчестер поведоа во 13. минута, а голот секако го постигна Кристијано Роналдо. Португалецот стигна до 135 -от гол во ова натпреварување во својот 177 -ти настап по одличната топка на Бруно Фернандеш.

Тогаш изгледаше дека Јунајтед лесно ќе дојде до триумф, но се се смени во 35. минута. Арон Ван-Бисака доби црвен картон.

Со играч помалку Јунајтед бранеше до 66. минута, а потоа Нгамелу на центаршут од десната страна го матираше Де Геа да се врати на почетокот.

Солскјер направи промени после тоа, ги извади и Роналдо и Фернандеш и целосно се одлучи да го одбрани голот, за да освои барем еден бод на оваа „тешка“ гостинска игра.

Не успеа и во тоа. Лингард прави голема грешка кога ја додава топката кон својот гол, а тоа е од корист за Зибетче и доцнењето во обештетувањето носи голема победа за Швајцарецот.

Потсетуваме, вечерва во оваа група се среќаваат и Виљареал и Аталанта.

 

 

Facebook