Connect with us

Фудбал

Нов пораз на Јунајтед на пазарот: 18-годишна надеж го избра Палас пред Манчестер!

Манчестер Јунајтед и понатаму е единствениот клуб во англиската Премиер лига кој нема направено ниту еден дојдовен трансфер ова лето.

Сега „црвените ѓаволи“ доживеаја нов пораз на трансфер пазарот бидејќи беа одбиени од 18-годишната надеж на англискиот фудбал, Малколм Ебиовеи.

Тој од Дерби Каунти се пресели во Кристал Палас, а како што објави Фабрицио Романо веќе ги поминал лекарските прегледи и ќе потпише договор до летото 2027 година.

Ебиовеи беше голема желба на новиот тренер на Јунајтед Ерик тен Хаг, но сега ќе мора да се сврти кон други решенија.

Манчестер Јунајтед несомнено ќе биде разочаран што не успеа да го надмине лондонскиот клуб во трката за талентиран млад играч, но лесно е да се расправа дека тимот на Виеира нуди многу подобар начин на минутажа за Ебиовеи.

Иако Виеира можеби користеше играчи како Вилфрид Заха, Мајкл Олисе, Еберечи Езе и Џефри Шлуп пред него, Ебиовеи сепак можеше да добие прилично добра минутажа под француската икона која не се плашеше да ги искористи младите таленти минатата сезона кога „орлите“ завршија на 12-то место.

Реклама

Facebook