Connect with us

Фудбал

ОФИЦИЈАЛНО: Српски бизнисмен го купи култниот англиски клуб!

Српскиот бизнисмен Драган Солак купи контролен пакет во Саутемптон, реномиран англиски клуб.

Бизнисменот со српско потекло е косопственик и основач на „United Group“ и еден од најбогатите луѓе во регионот. Неговата компанија е сопственик на телекомуникациската компанија Telemach, како и Sportklub, N1 и Nova TV.

Саутемптон со месеци бараше нови сопственици и сега конечно е потврдена промената во сопственичката структура. Клубот претходно беше управуван од кинескиот претприемач Гао Јишенг кој купи 80 отсто од акциите во клубот во 2017 година.

Преземањето на Souhtmapton чинеше 100 милиони фунти за Sport Republic, чиј главен инвеститор е Шолак. Шолак ќе преземе 80 отсто од акциите во клубот, додека останатите 20 отсто ќе останат во сопственост на Катарина Либхер.

„Во текот на изминатите две години заедно со сопствениците на нашиот клуб баравме нов партнер кој ќе го води клубот во иднина. Денес го најдовме совршеното решение. Спорт Република е група на искусни инвеститори со долгогодишно искуство во елитен професионален спорт. Многу е тешко да се најде, но задоволни сме што е постигнат договор кој долгорочно ќе го обезбеди нашиот клуб“, изјави Мартин Сајмс, првиот човек на клубот на 14. место во Премиер лигата.

Шолак, исто така, не криеше дека е задоволство откако стана сопственик на „Светците“.

„Заедно со моите партнери имам долгогодишно искуство во областа на спортот и забавата, а Sport Republic е основана со цел да ја комбинира оваа експертиза и да донесе нешто уникатно на пазарот. Саутемптон ги има сите квалитети што ги баравме во една голема спортска организација. Тоа е клуб со исклучителен менаџмент, исклучителен развој на таленти, тим кој игра атрактивен фудбал и има посветена база на навивачи. Пресреќни сме што ја завршивме оваа аквизиција, што е првиот чекор кон спроведување на нашата инвестициска стратегија. „Саутемптон ќе биде основата на организацијата што планираме да ја изградиме“, вели Солак.

Реклама

Facebook

Реклама