Поврзи се со нас

Фудбал

„Отпишаниот“ му донесе трофеј на Баерн по одличниот натпревар и 120 минути борба во Будимпешта

Фудбалерите на Баерн ја започнаа сезоната освојувајќи нов трофеј – Суперкупот на Европа.

Победникот во Лигата на шампионите ја победи Севиља (победник во Лига Европа). Во Будимпешта во одличен натпревар со 2: 1 по продолженијата. Претходно 90 минути завршија со резултат 1: 1, но Баварците во продолжението постигнаа гол вреден нов трофеј.

Интересно, тој беше постигнат од искусниот Шпанец Хави Мартинез, кој наводно бил отпишан и се планира негово враќање во Атлетик Билбао. Тој го замени Лукас Ернандез во 99-та минута, а погоди за 2:1 во 140-та.

Што се однесува до самата игра, таа “пукаше” во сите правци, имаше шанси и пред двата гола, но Севиља можеше да победи во регуларните 90 ако не беше Нојер, кој го бранеше голот. Патем, Баерн на беа поништени два гола порано – едниот поради офсајд позиција на Левандовски, а другиот поради фаул во нападот.

Севиља прво поведе, со голот на Окампос од пенал во 13. минута, но Горецка ги постави конечните 1: 1 во 34.минута, но Баварците дојдоа до победа и славје во наредниот половина час.

Веќе на 30 септември, Баерн има можност за нов трофеј затоа што ќе го игра германскиот Суперкуп против Борусија Дортмунд.

 

Advertisement