Поврзи се со нас

Фудбал

Пет гола во спектакуларното германско дерби: Левандовски постигна три гола, но два беа поништени од ВАР

Големото германско дерби се одигра вечерва во рамките на 7.коло од Бундес-лигата во Дортмунд, а победник беше Баерн, кој го совлада домашниот тим Борусија со 3:2.

Баерн продолжи да победува, како во Бундес лигата, така и во Лигата на шампионите, а вечерва актуелниот европски и германски шампион, со многу потешкотии, сепак беше подобар од второпласираната Борусија до ова коло.

Роберт Левандовски прв стигна до корнер, но неговиот удар со глава го блокираше голманот.

До 45-та минута мрежите мируваа, а потоа следеа два брзи гола, по еден на секоја страна. Најпрво Марко Ројс погоди за Борусија по центаршутот на Гереиро од левата страна, а во продолжението на првото полувреме Давид Алаба изедначи на 1:1.

Тоа беше кратка акција на баварскиот тим при слободен удар на околу 18 метри од голот на Бурки, со цел Алаба да шутира кон додавањето на Милер, топката се одби од еден од играчите на домашниот тим и остана во мрежата.

На почетокот на второто полувреме, Роберт Левандовски брилијантно ја упати топката во мрежата на Борусија.

Во 80-та минута добра контра на Баварците и погодок на Сане за 3:1, но набргу потоа убав погодок на Халанд откако го совлада Неуро за 3:2, но Борусија не успеа да се врати и да извлече барем еден поен.

Покрај тоа, мора да споменеме дека Кимих, играч на Баерн се повреди во првото полувреме.

loading...

Facebook