Connect with us

Фудбал

Пике се уште не верува дека Лео го нема: Ништо повеќе нема да биде исто

Жерар Пике вечерва се прости од Лионел Меси со срцепарателна порака.

Аргентинецот ја напушта Барселона по 20 години, а Пике се огласи на социјалните мрежи.

Дефанзивецот на Барселона рече дека ништо нема да биде исто во клубот, градот и дека играчите повеќе нема да бидат исти.

„Ништо повеќе нема да биде исто – на Камп Ноу, ниту градот Барселона, ниту ние“, започна Пике со емотивно збогување од Меси.

“По повеќе од 20 години, повеќе нема да го носите дресот на Барселона. Реалноста понекогаш е многу тешка”.

„Се запознавме во 2000 година кога имавме 13 години и имавме кариера пред нас“, напиша Пике, а по неколку реченици за освојување на трофејот, додаде:

“Од Росарио до височините на Рим. Таму започна легендата. Се друго е историја. Имавме одлични моменти. Заминувате, но знам дека ќе се вратите еден ден. Има уште недовршени работи. Забавувајте се, уживајте каде и да сте и продолжете да победувате бидејќи само вие знаете како да го направите тоа. Ќе ни недостигаш. Те сакаме Лео “, напиша Пике.

Серхио Бускетс ќе ја преземе улогата на капитен на Барселона од Меси, а Пике ќе биде негов прв заменик.

 

Facebook