Поврзи се со нас

Фудбал

Пирло го пречкрта Бразилецот: Даглас Коста брзо најде нов клуб

Даглас Коста пристигна во Јувентус како големо засилување пред три години, но се чини дека тој не стана познат.

-текстот продолжува по рекламата-

Бразилецот имаше проблеми со повреда минатата сезона, но тој не беше на негово ниво во натпреварите што ги одигра. Коста има двегодишен договор со Јувентус, но неговите денови во Торино се чини дека се нумерирани.

Веќе се пишува дека новиот тренер Андреа Пирло јасно му кажал на Коста дека не смета повеќе на него, и дека може да бара нов клуб. 29-годишниот играч би можел да ја продолжи кариерата во Англија, според извештаите на медиумите во Апенините.

-текстот продолжува по рекламите-

Наводно, интерес за Коста покажал Манчестер Јунајтед кој претходно се обидел да го доведе Бразилецот додека сè уште играл за Шахтјор и Баерн. Црвените ѓаволи веќе се во контакт со Јувентус и преговараат за цената.

Јувентус е подготвен значително да ја намали цената за Коста, и да го ослободи за околу 40 милиони евра. Не треба да биде проблем за Јунајтед да ја плати таа бројка, но сигурно е дека ќе се обидат да ја намалат уште малку. Но, како работите стојат Коста следната сезона ќе го гледаме во Премиер лигата.

 

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама