Поврзи се со нас

Фудбал

Пјаниќ објасни зошто ја избра Барселона и призна дека имал уште две големи понуди

Поранешниот играч за врска на Рома и Јувентус, Миралем Пјаниќ е играч на Барселона од летото и има големи планови за во иднина.

Бх репрезентативецот пристигна во Барселона во замена за Артур Мело и тврди дека тој е во најдобриот клуб во светот.

,,Сега играм за Барселона, најдобриот клуб во светот и со стилот на игра што отсекогаш сум сакал да го имам “, изјави Пјаниќ за „Канал +“.

„Но, сè уште не сум задоволен. Сакам да имам шанса да освојам големи титули. Тоа е мојата цел. Бидете најдобри и освојувајте големи титули. Тоа е она што го сакам “.

Тој вели дека можел да се пресели во Јувентус од Рома уште порано, но имал и две големи понуди.

„Во минатото имав понуди од Баерн и Интер, но чувствував дека не е вистинското време за трансфер”.

„Покрај тоа, можев да се преселам во Јувентус две години пред тоа, но и тогаш почувствував дека не е вистинското време. Би ризикувал да загубам две години во клубот во кој беа Пол Погба, Андреа Пирло и Артуро Видал и кои играа редовно “.

Бх репрезентативецот одигра 281 натпревар во Серија А и постигна 42 гола со 73 асистенции. Тој беше во Рома пет години, а во Јувентус четири години.

loading...

Facebook