Поврзи се со нас

Фудбал

По враќањето во Италија, Горан Пандев беше пречекан како херој, но тој покажа човечка величина

Капитенот на Македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев доби шанса да се одмори по пласманот на Европското првенство, па се врати во Џенова.

По враќањето на Апенините, го пречекаа новинари кои, се разбира, го прогласија за херој на нашата земја, но скромниот Горан уште тогаш ја покажа својата човечка и играчка величина.

“Национален херој? Јас не сум единствениот херој, сите ние сме херои на националниот тим, тоа е заслуга на буквално сите нас. Ова чувство е нешто прекрасно, остварен сон по 20 години во националниот тим. Конечно постигнавме нешто за што сонуваше цела Македонија три децении. Успеа да се соочам со тоа на крајот на мојата кариер. Сè уште не можеме да веруваме во тоа што го направивме“, рече Пандев.

Вчера навивачите на Џенова со емотивна порака му честитаа за големиот успех со Македонија и со жалење изјавија дека не можат да му дадат овации на големиот шампион, поради пандемијата на коронавирусот и заклучените стадиони.

“Добив илјадници пораки и им благодарам на сите, иако не успеав да одговорам на сите. Имаше многу навивачи на Genенова. Им се заблагодарувам, тие влегоа во моето срце и се надевам дека наскоро ќе се вратат на стадионот за да ги поздрават и да им се заблагодарам” додаде Пандев.

Токму Пандев го постигна единствениот гол во Тбилиси против Грузија во финалето на плеј-офот во Лигата на нации.

loading...

Facebook