Connect with us

Фудбал

Почина англиската фудбалска легенда

Објавено:

Англискиот фудбал денес загуби легенда, фудбалер кој ја испиша историјата и е прогласен за светски шампион со Англија во далечната 1966 година.

Џек Чарлтон, поранешниот играч на Лидс и Англија кој играше како дефанзивец, почина на 85-годишна возраст.

Пред една година открил дека има сериозно заболување додека се бореше и со деменцијата, што честопати ги погодува спортистите поради удари во главата.

Како играч тој го носеше само дресот на Лидс и постави рекорден број натпревари, 773, сè додека не се повлече од фудбалот игран во 1973 година.

Во 1966 година беше дел од Англија, која беше прогласена за светски шампион. Чарлтон тогаш работеше како тренер, успевајќи со клубови како Шефилд Венсдеј, Мидлсборо и Њукасл.

Тој ја предводеше и ирската репрезентација, која ја однесе во финалето на ЕУРО во 1988 година за прв пат.

Џек Чарлтон остана на клупата на ирската фудбалска репрезентација една деценија до 1996 година и ова беше неговото последно искуство како тренер.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама