Connect with us

Фудбал

Погребан Мино Раиола, Златан Ибрахимовиќ и Ерлинг Халанд „скршени“

Веста за смртта на Мина Раиола го шокираше фудбалскиот свет.

Раиола почина во саботата на 55-годишна возраст по долго боледување. Тој е во болница од почетокот на годинава по чувствителна операција во јануари.

На приватна церемонија одржана денеска, Раиола беше погребан во Монте Карло, а на погребот присуствуваа блиски членови на семејството и некои блиски пријатели.

 

Меѓу играчите кои беа присутни беа видно скршениот Златан Ибрахимовиќ и Ерлинг Халанд кој се подготвува за голем трансфер летово.

 

Покрај нив на погребот беа присутни Џанлуџи Донарума, Цеск Фрабрегас, Марко Верати и Матијс де Лигт и легендата на Јувентус, Павел Недвед.

Со смртта на Раиол веднаш започна приказната кој ќе ја наследи неговата империја, а според некои информации Италијанецот веќе одлучил што ќе биде со неговата империја.

Како што стојат работите, работата на Раиола ќе ја наследи адвокатот на Рафаел Пимиенто, како и голем број советници со кои Раиола соработува извесно време.

 

Раиола додека беше жив ги направи некои од најголемите трансфери во историјата на фудбалот, а Форбс неговото богатство го процени на 70 милиони евра.

Летово некои од неговите капиталисти, како Халанд и Пол Погба, требаше да направат трансфери и со тоа да му донесат одлична плата на својот менаџер, но сега некој друг ќе се грижи за нивните кариери.

 

 

Реклама

Facebook