Поврзи се со нас

Фудбал

Премиер лигата се откажува од наплата за натпревари за време на пандемијата

Највисокото тело на Премиер лигата размислува за укинување на трошоците за пренос по цена од 14,95 фунти по натпревар, пишува Би-Би-Си.

Премиер лигата го претстави овој непопуларен модел на полнење на почетокот на октомври откако беше објавено дека нема да има навивачи на натпреварите до ново известување. Дотогаш, сите преноси во живо беа достапни преку кабелски оператори, но лигата реши да наплаќа за секој натпревар одделно.

Ова ги разбесни навивачите ширум Англија, а особено Ливерпул, кој одби да ја плати таа цена и донираше 14,95 фунти во добротворни цели. На тој начин тие собраа околу 300.000 фунти, а сопственикот и тренер на Њукасл, Стив Брус, рече дека цената на преносот е дефинитивно превисока.
Контроверзниот систем за наплата ќе биде во сила веќе овој викенд и треба да се промени по репрезентативна пауза.

Би-Би-Си тврди дека сите натпревари ќе бидат повторно достапни во пакетите на кабелските оператори (Скај, БТ Спорт, Би-Би-Си, Амазон Пример) и дека нема да се доплаќа.

 

 

loading...

Facebook