Connect with us

Фудбал

Прволигашите ја преместија шеснаесетфиналната пречка во Купот, Вардар на пенали славеше во Прилеп

Без изненадувања минаа денешните шеснаесетфинални натпревари во рамки на Македонскиот фудбалски куп, а во еден од двата дуели во кој победникот се одлучуваше на пенали, Вардар ја совлада Победа во Прилеп.

Денешните резултати од 1/16 финалето во фудбалскиот куп:

Детонит – Македонија ЃП 0-3

Победа – Вардар 1-1 (5-6 пенали)

Беса – Скопје 1-1 (3-4 пенали)

ТИМ Локомотива – Охрид 0-2

Љуботен – Пелистер 0-9

Гостивар – Ренова 0-4

Кораби – Беласица 1-2

Слога (В) – Работнички 0-3

Новаци – Тиквеш 0-2

Саса – Струга ТЛ 0-2

Воска – Брегалница 0-1

Шеснаесетфиналето во Македонскиот куп ќе биде комплетирано идната среда за кога се закажани дуелите Кит Го-Шкендија, Њу Стар – Борец и Велешта – Шкупи.

Facebook