Connect with us

Фудбал

Раиола даде големо навестување за Ерлинг Халанд: „Сè уште е рано, но …“

Ерлинг Халанд ќе биде најголемата ѕвезда во летниот преоден рок во 2022 година.

Неверојатниот норвешки напаѓач е желба на многу европски великани, а неговиот агент Мино Раиола денеска даде големо навестување каде Халанд би можел да ја продолжи кариерата.

„Халанд ја обожава Шпанија“, рече Раиола и продолжи:

„Сепак, рано е да се каже каде ќе игра следната сезона. Рано е да се зборува за тој трансфер рок“, истакна Раиола.

Трансферот на Халанд во Борусија Дортмунд ќе донесе 75 милиони евра, но клубот што ќе го доведе ќе има и низа други трошоци.

Платата на 21-годишниот фудбалер ќе биде огромна, Раиола и таткото Алф Инге Халанд го сакаат својот дел од колачот, па вкупниот трансфер би можел да чини меѓу 250 и 300 милиони евра.

Халанд се поврзува со шпанските гиганти Барселона и Реал Мадрид, а Раиола денеска е „фатен“ во шпанската престолнина.1

И минатата зима дојде на преговори во Шпанија, но Халанд и оваа сезона остана член на Борусија Дортмунд.

Одличниот норвешки напаѓач пружа феноменални партии во дресот на тимот од Дортмунд, а за овој тим на 69 натпревари постигна 70 гола.

Реклама

Facebook

Реклама