Поврзи се со нас

Фудбал

Рамос го изедначи големиот рекорд на Буфон, и веднаш нападна нов

Рамос синоќа го изедначи рекордот на Џиџи Буфон на мечот на неговата репрезентација против Холандија.

Имено, репрезентативецот на Шпанија го забележа својот 176-ти настап за националниот тим, и со тоа го достигна европскиот рекорд по бројот на настапи за националниот тим.

На Рамос му остануваат уште осум натпревари од светскиот рекорд што го држеше поранешниот египетски играч за врска Ахмед Хасан.

Јасно е дека тој ќе ја достигне таа бројка, но тој не е единствениот кој го напаѓа тој рекорд, бидејќи тука се и Ахмед Мубарак кој одигра 179 натпревари за Оман и Бадер Ал-Мутава, кој одигра 178 натпревари за Кувајт.

Останува да видиме кој ќе го сруши рекордот на крајот, но и кој ќе го задржи.

 

loading...

Facebook