Connect with us

Фудбал

Реал Мадрид беше преплашен на гостувањето кај третолигашот, но на крајот сепак успеа да помине

Реал Мадрид се пласираше во осминафиналето на Купот на кралот.

Кралскиот клуб славеше со 1:3 на гостувањето кај третолигашот Алкојан.

Во првото полувреме Алкојано беше тој што имаше подобри шанси. Ударот на Миранда беше изблокиран во петтата минута, а во деветтата минута Дани Вега побара пенал, но судијата не одговори.

Шеснаесеттата минута ни дава шанса на Жаре, а во 35 минута Лунин го запира ударот на Морено. Кога Алкојано не го искористи сето тоа, Едер Милитао погоди за 0:1 во 39. минута по корнер.

Второто полувреме најпрвин ни донесе шанса за Реал, а проектилот на Алабин заврши за малку крај голот.

Само една минута подоцна израмни Алкојано. Дани Вега постигна гол по одличен соло пробив.

Сепак, само десет минути подоцна се беше решено. Марко Асенсио во 77. минута погоди за 1:2, а победата на Реал Мадрид две минути подоцна ја потврди Хозе Хуан со автогол.

Реклама

Facebook

Реклама